You must be logged in to post a review.
Victorian Cut Diamond Drop Earrings Set With 0.60ct Diamonds& 2 Cultured Pearls
Product Code: SMS6816
This is a pair of Victorian cut diamond drop earrings
set with 0.60ct diamonds and 2 cultured pearls.
This pair is a perfect choice for any occasion to wear
as it is stylish and comfortable.
It is crafted from 18ct white gold with peg and screw fittings.
- Total Diamond Weight: 0.60ct
- Diamond Colour: G/H
- Diamond Clarity: VS
- Total Weight: 4.6g
- Earring Dimension: 27mm x 11.2mm
£1,950.00
| Features | Stackable |
|---|---|
| Base Metal | White Gold |
| Certification | N/A |
| Wholesale | No |
| MPN | N/A |
| Handmade | Yes |
| Metal | White Gold |
| Main Stone Shape | Round |
| Item Length | 27mm |
| Personalise | No |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Mother's Day, Valentine's Day, Wedding |
| Vintage | No |
| Era | Undated |
| Diamond Clarity Grade | VS |
| Cut Grade | Very Good |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Main Stone Length | 3.0mm |
| Colour | White |
| Main Stone | Diamond |
| Customised | No |
| Main Stone Colour | White |
| Seller Warranty | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Shape | Round |
| Main Stone Depth | 2.93mm |
| Setting Style | Bezel |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Total Carat Weight | 0.60ct |
| Unit Quantity | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Number of Gemstones | 2 |
| Secondary Stone | Not Applicable |
| Main Stone Width | 3.0mm |
| Brand | Unbranded |
| Style | Stud |
| Number of Diamonds | 6 |
| Country of Origin | Great Britain |
| Antique | No |
| Diamond Colour Grade | G/H |
| Signed | No |
| Closure | Screw Back |
| Metal Purity | 18ct |
| Theme | Nature |
| Item Diameter | 13mm |
| Type | Earrings |
Usually dispatched within 3 - 5 working days.


Reviews
There are no reviews yet.