You must be logged in to post a review.
18ct Yellow &White Single Diamond Kiss Earring, with 0.11ct of Diamonds
Product Code: SMS5986
This single diamond earring is set with 0.11ct of diamonds. The earring is 18ct yellow gold with a single round brilliant cut diamond. The earring is set with 28 round brilliant cut diamonds with peg and screw fittings.
- Total Diamond Weight: 0.11ct
- Diamond Color: F/G
- Diamond Clarity: VS
- Total Weigh: 2.4g
- Item Dimension: 13.05mm x 11.17mm
SMS5986
£265.00
| Base Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Main Stone Shape | Princess |
| Item Length | 13.05mm x 11.17mm |
| Personalise | No |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Valentine's Day |
| Vintage | No |
| Era | Undated |
| Diamond Clarity Grade | VS |
| Cut Grade | Excellent |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Main Stone Length | 0.9mm |
| Colour | Yellow |
| Main Stone | Diamond |
| Main Stone Colour | Yellow |
| Seller Warranty | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Shape | Leaf |
| Fancy Diamond Colour | White |
| Main Stone Depth | 0.06mm |
| Setting Style | Pavé |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Total Carat Weight | 0.11ct |
| Number of Gemstones | 0 |
| Secondary Stone | Not Applicable |
| Main Stone Width | 0.9mm |
| Brand | Unbranded |
| Style | Stud |
| Number of Diamonds | 28 |
| Country of Origin | Great Britain |
| Antique | No |
| Diamond Colour Grade | F |
| Signed | No |
| Closure | Butterfly |
| Metal Purity | 18ct |
| Type | Earrings |
Usually dispatched within 3 - 5 working days.



Reviews
There are no reviews yet.