You must be logged in to post a review.
Triple AAA Emerald Cut 3.10ct Aquamarine Ring With 3 Diamonds on Sides
Product Code: SMS6931
This beautiful ring features a AAA 3.10ct emerald cut aquamarine with 3 round brilliant cut diamonds on sides, set in platinum band. The Aquamarine is the birthstone for March, and is known as the "stone of happiness".
- Total Diamond Weight: 0.50ct
- Diamond Colour: G
- Diamond Clarity: SI
- Total Aquamarine Weight: 3.10ct
- Total Weight: 10g
- Ring Size: M1/2
- Width of Band: 2.90mm
- Width of Head: 11.02mm
- Length of Head: 13.60mm
SMS6931
£2,950.00
| Number of Diamonds | 6 |
|---|---|
| Antique | No |
| Shape | emerald |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Engagement, Valentine's Day |
| Main Stone Width | 6.95mm |
| Main Stone Colour | Blue |
| MPN | n/a |
| Metal | Platinum |
| Secondary Stone | Diamond |
| Customised | No |
| Colour | White |
| Main Stone | Aquamarine |
| Vintage | No |
| Ring Size | M 1/2 |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Diamond Colour Grade | G |
| Main Stone Shape | Emerald |
| Style | Cocktail |
| Base Metal | Platinum |
| Gemstone Clarity Grade | n/a |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | No |
| Cut Grade | Very Good |
| Sizable | Yes |
| Material | Stone |
| Total Carat Weight | 3.10ct Aquamarine +0.23ctDiamonds |
| Personalisation Instructions | N/A |
| Certification | n/a |
| Diamond Clarity Grade | Slightly Included (SI1) |
| Setting Style | Solitaire with Accents |
| Brand | Unbranded |
| Type | Ring |
| Main Stone Depth | 5.5mm |
| Metal Purity | 950 |
| Era | Undated |
| Band Width | 2.90mm |
| Theme | Fashion & Costumes, Nature |
| Main Stone Length | 10.40mm |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Country of Origin | Great Britain |
| Wholesale | No |
| Personalise | No |
Usually dispatched within 3 - 5 working days.






Reviews
There are no reviews yet.