You must be logged in to post a review.
18ct Rose Gold Diamond Hoop Earrings, Set With 1.03ct Of Round Diamonds, 15mm
Product Code: SMS6245
Simple and delicate Diamond Hoop Earrings,
Set With 1.03ct Of Round Diamonds,
With 18ct Yellow Gold Peg & Butterfly
External Diameter 15mm
- Total Diamond Weight: 1.03ct
- Diamond Color: F
- Diamond Clarity: VS
- Total Weight: 3.0g
- External Diameter: 15mm
- Internal Diameter: 11.40mm
SMS6245
£1,890.00
| Features | Stackable |
|---|---|
| Base Metal | Rose Gold |
| Cut | Very Good |
| Certification | n/a |
| Wholesale | No |
| Handmade | Yes |
| Metal | Rose Gold |
| Main Stone Shape | Round |
| Item Length | 15mm |
| Occasion | Anniversary, Birthday |
| Vintage | No |
| Diamond Clarity Grade | Very Slightly Included (VS1) |
| Cut Grade | Very Good |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Main Stone Length | 1.80mm |
| Material | Stone |
| Colour | White |
| Main Stone | Diamond |
| Customised | No |
| Main Stone Colour | White |
| Seller Warranty | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Shape | Round |
| Main Stone Depth | 1.23mm |
| Setting Style | Pavé |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Total Carat Weight | 1.03ct |
| Secondary Stone | Not Applicable |
| Main Stone Width | 1.80mm |
| Brand | Unbranded |
| Style | Hoop |
| Number of Diamonds | 30 |
| Country of Origin | Great Britain |
| Antique | No |
| Diamond Colour Grade | G |
| Closure | Clip-On |
| Metal Purity | 18Carat (ct) |
| Item Diameter | 15mm |
| Type | Earrings |
Usually dispatched within 3 - 5 working days.




Reviews
There are no reviews yet.