You must be logged in to post a review.
Intense Yellow Diamond Earrings Surrounded by 0.16ct G/VS White Diamonds
Product Code: SMS6977
This pair of earrings is set with 2 intense yellow diamonds that is surrounded by 0.16ct of G/VS white diamonds. The yellow diamond is a natural diamond and the white diamonds are VS diamonds, set in 18ct white gold and the earrings.With Peg + Screw Fittings
- Total Yellow Diamond Weight: 0.30ct
- Total Diamond Weight: 0.16ct
- Diamond Colour: G
- Diamond Clarity: VS1
- Total Weight: 1.6g
- Earring Dimension: 5.80mm
£995.00
| Antique | No |
|---|---|
| Number of Diamonds | 26 |
| Shape | Round |
| Closure | Butterfly |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Graduation, Mother's Day, Valentine's Day |
| Main Stone Width | 3.5mm |
| MPN | N/A |
| Main Stone Colour | Yellow |
| Metal | White Gold |
| Item Length | 5.80mm |
| Secondary Stone | Diamond |
| Customised | No |
| Vintage | No |
| Colour | White |
| Main Stone | Diamond |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Diamond Colour Grade | G |
| Main Stone Shape | Round |
| Base Metal | White Gold |
| Style | Stud |
| Gemstone Clarity Grade | Slightly Included |
| Features | Stackable |
| Unit Quantity | 1 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | No |
| Cut Grade | Very Good |
| Item Diameter | 5.80mm |
| Total Carat Weight | 0.16ct+ 0.30ct |
| Certification | N/A |
| Setting Style | Halo |
| Brand | Unbranded |
| Diamond Clarity Grade | Very Slightly Included (VS1) |
| Type | Earrings |
| Metal Purity | 18ct |
| Main Stone Depth | 2.33mm |
| Era | Undated |
| Theme | Nature |
| Main Stone Length | 3.5mm |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Wholesale | No |
| Country of Origin | Great Britain |
| Personalise | No |
Usually dispatched within 3 - 5 working days.



Reviews
There are no reviews yet.